Calendriers

November 2019

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
Migration Stories Exhibition
EXHIBITION OPEN: MONDAY TO FRIDAY, 8H00-18H00 (CLOSED ON WEEK OF 21 OCTOBER)
(All day)
«
Migration Stories Exhibition (All day)
»
La Chât Speaker Series: Ernest Simon
13:45 to 14:45
La Chât Speaker Series: Ernest Simon
13:45 to 14:45
 
NAT: PTA Pumpkin Party
18:30 to 19:30
NAT: PTA Pumpkin Party
18:30 to 19:30
 
 
L'Orchestre de La Grande Boissière Concert
17:00 to 19:00
L'Orchestre de La Grande Boissière Concert
17:00 to 19:00
 
4
5
6
7
8
9
10
Migration Stories Exhibition
EXHIBITION OPEN: MONDAY TO FRIDAY, 8H00-18H00 (CLOSED ON WEEK OF 21 OCTOBER)
(All day)
«
Migration Stories Exhibition (All day)
»
 
FOTIS Panel Discussion: How secondary education can respond to thenew demographic realities in the developing world
18:30 to 20:00
FOTIS Panel Discussion: How secondary education can respond to thenew demographic realities in the developing world
18:30 to 20:00
 
La Chât Speaker Series: SOS Méditerrannée
10:30 to 11:30
La Chât Speaker Series: SOS Méditerrannée
10:30 to 11:30
 
 
La Chât Speaker Series: Nicola Benyahia
10:25 to 11:15
La Chât Speaker Series: Nicola Benyahia
10:25 to 11:15
 
La Chât Speaker Series: Nicola Benyahia
12:00 to 13:00
La Chât Speaker Series: Nicola Benyahia
12:00 to 13:00
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
Migration Stories Exhibition
EXHIBITION OPEN: MONDAY TO FRIDAY, 8H00-18H00 (CLOSED ON WEEK OF 21 OCTOBER)
(All day)
«
Migration Stories Exhibition (All day)
»
Concours de Genève / Récital I de Percussion
10:00 to 13:15
Concours de Genève / Récital I de Percussion
10:00 to 13:15
 
La Chât Speaker Series: María Bueno
10:30 to 11:30
La Chât Speaker Series: María Bueno
10:30 to 11:30
 
Concours de Genève / Récital I de Percussion
14:30 to 16:00
Concours de Genève / Récital I de Percussion
14:30 to 16:00
 
Concours de Genève / Récital I de Percussion
18:15 to 21:30
Concours de Genève / Récital I de Percussion
18:15 to 21:30
 
NAT: PTA General Meeting
08:00 to 10:00
NAT: PTA General Meeting
08:00 to 10:00
 
Concours de Genève / Récital I de Percussion
10:00 to 13:15
Concours de Genève / Récital I de Percussion
10:00 to 13:15
 
Concours de Genève / Récital I de Percussion
14:30 to 16:00
Concours de Genève / Récital I de Percussion
14:30 to 16:00
 
Concours de Genève / Récital I de Percussion
18:15 to 21:30
Concours de Genève / Récital I de Percussion
18:15 to 21:30
 
 
 
CHA PRI: PTA Committee Meeting
08:30 to 09:30
CHA PRI: PTA Committee Meeting
08:30 to 09:30
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
10:30 to 12:30
Concours de Genève / Récital II de Percussion
10:30 to 12:30
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
16:00 to 18:00
Concours de Genève / Récital II de Percussion
16:00 to 18:00
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
19:00 to 21:00
Concours de Genève / Récital II de Percussion
19:00 to 21:00
 
LGB MID: Global Children's Designathon
(All day)
LGB MID: Global Children's Designathon (All day)
 
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
10:30 to 12:30
Concours de Genève / Récital II de Percussion
10:30 to 12:30
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
16:00 to 18:00
Concours de Genève / Récital II de Percussion
16:00 to 18:00
 
Concours de Genève / Récital II de Percussion
19:00 to 21:00
Concours de Genève / Récital II de Percussion
19:00 to 21:00
 
18
19
20
21
22
23
24
Migration Stories Exhibition
EXHIBITION OPEN: MONDAY TO FRIDAY, 8H00-18H00 (CLOSED ON WEEK OF 21 OCTOBER)
(All day)
«
Migration Stories Exhibition (All day)
 
Pedagogical Day (no classes)
(All day)
Pedagogical Day (no classes) (All day)
 
 
LGB: PTA Winter Market
(All day)
LGB: PTA Winter Market (All day)
 
Concours de Genève / Demi-finale de percussion
14:00 to 16:45
Concours de Genève / Demi-finale de percussion
14:00 to 16:45
 
Concours de Genève / Demi-finale de percussion
19:00 to 21:45
Concours de Genève / Demi-finale de percussion
19:00 to 21:45
 
 
La Chât Speaker Series: Niall Wass
10:30 to 11:30
La Chât Speaker Series: Niall Wass
10:30 to 11:30
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
1
La Chât Speaker Series: David Fernàndez Ramos
10:30 to 11:30
La Chât Speaker Series: David Fernàndez Ramos
10:30 to 11:30
 
CHA: Music School Concert
19:00 to 21:00
CHA: Music School Concert
19:00 to 21:00
 
CHA: Music School Beginners Concert
19:00 to 20:30
CHA: Music School Beginners Concert
19:00 to 20:30
 
La Chât Speaker Series: Spring Gombe-Götz
10:30 to 11:30
La Chât Speaker Series: Spring Gombe-Götz
10:30 to 11:30
 
PGCE (International) Information Session
12:00 to 13:00
PGCE (International) Information Session
12:00 to 13:00
 
CHA: Music School Concert
19:00 to 20:30
CHA: Music School Concert
19:00 to 20:30
 
 
La Chât Speaker Series: Kristian Parker
09:00 to 10:00
La Chât Speaker Series: Kristian Parker
09:00 to 10:00
 
Course de l'Escalade - Adult Races
(All day)
Course de l'Escalade - Adult Races (All day)